Geofizyka Toruń zwalnia
Geofizyka Toruń

Geofizyka Toruń, jedna z największych polskich spółek zajmujących się lokalizacją m.in. złóż gazu ziemnego z łupków, zwolni w tym roku blisko 40 osób. Jest to związane ze zmniejszeniem tempa poszukiwań nowych zasobów gazu ziemnego oraz rosnącą konkurencją ze strony innych firm pojawiających się na rynku.

Zwolnienia mają objąć głównie tzw. pracowników nieprodukcyjnych. Z posadami wkrótce pożegna się czterdziestu pracowników administracyjnych spółki. Redukcji etatów mogą się również spodziewać pracownicy sezonowi, zatrudnieni przy poszukiwaniach gazu.

Zdaniem  Tadeusza Soleckiego, Rzecznika Spółki, mające nastąpić zwolnienia to wynik zmniejszenia prowadzonych obecnie prac rozpoznawczych mających na celu zlokalizowanie złóż gazu ziemnego z łupków.

Na rynku obserwuje się dziś zmniejszenie dynamiki poszukiwawczej i wycofywanie się inwestorów zagranicznych. Wiąże się to głównie z mniej optymistycznymi prognozami występowania gazu łupkowego. Dodatkowo, na krajowym rynku badań geofizycznych musimy konkurować z coraz większą liczbą firm.

Sytuacji w spółce nie poprawia strategia działania jej właściciela – PGNiG. W tym roku Geofizyka Toruń otrzymała o 40% mniej zleceń w stosunku do przyjętego Planu Działalności Gospodarczej. Taka sytuacja jest najbardziej widoczna w geofizyce wiertniczej, ale również i w sejsmice, gdzie istotnych przetargów praktycznie w pierwszym półroczu nie było. To dla spółki trudna sytuacja. Geofizyka Toruń realizuje zatem zadania jakie są dostępne na rynku. Obecnie skupia się na badaniach 2D rozproszonych po całej Polsce. W planie jednak miała duże badania 3D, które miałby być jej zlecone przez PGNiG.

Geofizyka Toruń od października 2010 roku gromadziła dane sejsmiczne dla ExxonMobile. Spółka realizowała swoje prace w ramach projektów Wołomin-Chełm-Werbkowice i Wodynie – Łuków. Oba przedsięwzięcia były związane z poszukiwaniem przez ExxonMobil gazu łupkowego i stanowiły pierwsze badania sejsmiczne realizowane przez amerykański koncern w naszym kraju. Geofizyka Toruń po zakończeniu prac oświadczyła, że w trakcie działań w okolicy Wołomina i Wodyni “wypracowanych i wdrożonych zostało szereg nowych lub zmodyfikowanych rozwiązań i praktyk pracy, dzięki którym wzmacniamy kulturę bezpieczeństwa w GT oraz efektywność pracy“.

Optymizm spółki i nadzieja na kolejne zlecenia ze strony ExxonMobile szybko uległy weryfikacji po tym jak amerykański potentat zrezygnował z dalszych prac poszukiwawczych w Polsce. Złą informacją dla spółki jest również pojawienie się w naszym kraju United Oilfield Services. Firma ta, podobnie jak Geofizyka Toruń, oferuje technologie do badań sejsmicznych, wierceń oraz szczelinowania hydraulicznego.

Obecnie na polskim rynku w zakresie akwizycji sejsmicznej, poza Geofizyką Kraków i Geofizyką Toruń, operuje pięć konkurencyjnych podmiotów. Nie tylko zatem panuje tłok na rynku, ale firmy starają się konkurować ceną o przyszłe zlecenia.

ZOBACZ TAKŻE: United Oilfield Services rozpoczął budowę bazy w Łowiczu Wiceminister środowiska: „Potrzebujemy zagranicznych inwestorów”

Nie wiadomo jeszcze czy spółka zdecyduje się w przyszłości na kolejne zwolnienia. Władze spółki chcą zwiększyć efektywność swoich działań poprzez konsolidację mniejszych komórek organizacyjnych w większe.

W jednostkach nieprodukcyjnych mamy zbyt duże zatrudnienie w stosunku do potrzeb Spółki w aktualnej sytuacji rynkowej. Musimy więc poszukać innej, tańszej formy zarządzania produkcją, zbliżonej do tej, którą stosuje nasza konkurencja – stwierdził niedawno Prezes Zarządu Spółki Maciej Górski.

Zarząd spółki planuje zmniejszyć koszty produkcyjne o 10% jeszcze w tym roku. Geofizyka Toruń zamierza wprowadzić również większą dyscyplinę zakupową i inwestycyjną. Priorytetem będą zakupy i inwestycje mające bezpośredni związek z produkcją.

Oprócz zmniejszenia kosztów funkcjonowania i racjonalizację wydatków sytuację w spółce ma uzdrowić  ekspansja na rynku europejskim. Geofizyka Toruń zamierza rozwijać swoją działalność z Niemcami i Węgrami. Ze względu na bezpieczeństwo pracowników spółka nie będzie zabiegać o kolejne kontrakty na Bliskim Wschodzie w takich krajach jak Jemen i Syria. Z uwagi na sankcje Geofizyka Toruń szerokim łukiem będzie również omijać Iran. Spółka planuje ponad to zakończyć we wrześniu realizowany kontrakt w Egipcie.

Szansą na zyski dla geofizyki Toruń są plany PGNiG. Spółka w tym roku przystępuje  do uruchomienia dużej kopalni ropno-gazowej Lubiatów-Międzychód-Grotów. Inwestycja ta zasilić kasę firmy z Torunia.

Geofizyka Toruń od kilku tygodni funkcjonuje jako spółka akcyjna. Jest to związane prawdopodobnym wejściem spółki na giełdę.

MM

© Wszelkie prawa zastrzeżone

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie – bez pisemnej zgody firmy PRESSWEB. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody firmy PRESSWEB lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

19 odpowiedzi do “Geofizyka Toruń zwalnia”

 1. jan pisze:

  Autor artykułu może dodać jako smaczek fakt, że w United Oil Services jednym z prezesów jest były prezes Geofizyki Toruń Stanisław Zoń (http://www.uos.pl/Władze.html).
  Który zna GT od podszewki, zna całą jej załogę. Wie jakie błędy popełnia GT i wykorzystał to tworząc swoja firmę. I teraz wygryza GT z rynku.
  A na rynku poszukiwań w Polsce konkurencją dla Geofizyki Toruń są także: Geofizyka Kraków (ale należą do tej samej grupy kapitałowej- PGNiG), NovaSeis (www.novaseis.eu), Acoustic Geophysical Services (http://www.acousticgeo.com/).

  • maksim pisze:

   To prawda, Zoń powoli wykańcza GT. Znając jej wszystkie bolączki wie gdzie uderzyć, żeby obrażenia były największe… A gdzie to jest? W portfel pracownika. Niestety zarobki u niego są 2x większe niż w GT (dla pracownika terenowego), więc bardzo łatwo mu przyciągnąć kadrę. Druga sprawa to rachunek ekonomiczny. Jest tańszy, bo ma lepiej zorganizowaną strukturę firmy. Nie ma tylu pracowników nieprodukcyjnych, tak rozbudowanej biurokracji.

   • ojo pisze:

    Maksim co ty wygadujesz, czyzbys byl na liscie do zwolnienia z GT?
    dlaczego Zon wykancza GT i minal mu czas ktory zabranial mu pracowac u konkurencji

    juz tam nie pracuje i moze robic co chce czyli brac udzial w tworzeniu UOS!
    zamiast podziwiac zywotnosc faceta i obrotnosc to zlorzeczycie
    to jest normalne na swiecie ze ludzie odchodza z jednej firmy i zakladaja swoje bo sie na tym znaja i wie jak to dobrze zorganizowac wiec nie dziwne ze wykorzystuje swoje uklady ktpre wyrobil przez 40 lat

    tez bys tak zrobil gdybys mogl i umial

    on nie musi uderzyc w GT Maksim tylko da ludziom normalne pieniadze ktore sie powinno zarabiac w tym biznesie
    zycze UOS zeby przetrwal bo patrzac na ich rozmach to musza miec nieziemskie kontrakty zapewnione a przeciez polski rynek jaki jest to kazdy widzi wiec to mnie jedynie dziwi

 2. Piotr pisze:

  Dowiedziałem się swoimi drogami, że wprawdzie GT zwalnia ludzi ale nie 40 tylko 90 i nie administracyjnych tylko produkcyjnych. W administracji siedzą pociotki, synowie, zięciowie, ciotki, wujki itp. a ich nie zwolnią. Szkoda, że zwalniają ludzi z produkcji (np. z Ośrodka Obliczeniowego) bo roboty ponoć dużo a rąk do pracy mało.
  Takaż to optymalizacja zatrudnienia. Wodzów dużo, indian mało.

  • ustrzelony pisze:

   Piotrze masz rację! Też zostałem zwolniony, byłem pracownikiem terenowym. Z nieoficjalnych źródeł dowiedziałem się, że na moje miejsce będzie jeździł pracownik z “pentagonu”. W ten sposób uszczuplają zatrudnienie w centrali. Jest to smutne, bo naprawdę przykładałem się do rzetelnego wykonywania swojej pracy i nikt nie miał do mnie żadnych uwag. Do pracy jeździłem z uśmiechem i mimo otrzymywania niskiej pensji wiązałem nadzieje na wieloletnią współpracę! Cóż żegnaj Geofizyko! Ciekaw jestem jak długo ta firma pociągnie z tak wspaniałym zarządzaniem.

   • czesiek pisze:

    I super kolego, teraz tylko znalezc lepszego pracodawce ktory Cie doceni, rowniez finansowo a GT i tych pociotow olac!!!!!

 3. Mariusz pisze:

  Zatrudniają w PGNiG specjalistów od telekomunikacji więc niedługo zmienią profil firmy tylko na jaki?

 4. J pisze:

  United OILFIELD Services, a nie Oil :)

 5. Wujek z Hameryki pisze:

  Cóż za skrupulatna “cenzura” panuje na tej stronce!!!! Kto i dlaczego wywalił moją jasną i prawdzie odpowiadajacą odpowiedź dla “ojo”? Pytam się i to już wcale zabawne nie jest, heh…

  • mmazurczak pisze:

   Komentarz został usunięty ze względu na obraźliwe treści. Portal gazlupkowy.pl nie jest miejscem do rozpowszechniania różnego typu pomówień.

   • Wujek z Hameryki pisze:

    To były pomówienia? Człowieku! Mam podać Ci dokładnie gdzie również w internecie znajdziesz ich potwierdzenie? Tak właśnie działa od ponad 20-stu lat “grupa u koryta” i choć docelowo i Ty sam kiedyś zapłaczesz nad swoją naiwnością – dzisiaj jej pomagasz wiernie. Tak trzymaj lemingu :-)

 6. Meister pisze:

  GT Zwalniać beddzie ludzi, którzy powinni być dawno na emeryturze. Taka prawda.

 7. basia pisze:

  Gt obiecuje złote góry

 8. choryfranek pisze:

  Zero szacunku dla pracowników w terenie, którzy to przecież utrzymują cały ten cyrk, kierownictwo żałosne, nieudolne, promujące tylko “krewnych” i sprzedawczyków od siedmiu boleści co się na robocie nie znają, ale jak kogoś trzeba na mine posadzić to są pierwsi. O pensjach to nie wspomnę, skoro osoby dozoru zarabiają po 2-2,5 tysiąca, a w biurach poniżej 3 to nie schodzą. Najbardziej jest mi żal tych osób z terenu, co to nieraz całe życie dla tej “firmy” pracowały, a teraz się je zwalnia. Firmy nie polecam, chodź pracuje tam sporo dobrych i uczciwych ludzi, ale ich wysiłek jest niszczony przez “wszechwiedzące” kierownictwo, które pilnuje swoich stołków tylko.

 9. Jacek Kowalski, Toruń pisze:

  Lata mijają, sytuacja podobna. Zobaczcie na gowork.

 10. Adam pisze:

  Prawda wygląda tak ze pracownik to szaruch na koncu lini przelozeni nie szanuja pracownikow i twierdza ze ie zasluguja na nalezne pieniadze
  W dzuale elektromonterow podstawa to 1400 plus social czyli najnizszaczy masz premie czy nie i tak 1237.20 na reke

 11. Gonzo pisze:

  przepracowałem w GT wiele lat, ogromny nepotyzm i rodzinka soprano szkoda firmy

Zostaw odpowiedź