Porady

5 metod na proste oszczędzanie

Oszczędzanie nie jest niczym skomplikowanym, tyle że nikt nas tego nie uczy. W szkole nie rozmawia się o finansach, nie jest to modny temat w trakcie spotkań towarzyskich, a z domów wynosimy nikłą wiedzę ekonomiczną. W finale zarabiamy pieniądze, wydajemy i tak naprawdę nie zastanawiamy się nam tym, że powinniśmy mieć jakieś oszczędności. Zacznijmy od prostych sposobów.

Płać sobie

Z pewnością w twoim banku jest możliwość otwarcia bezpłatnego konta oszczędnościowego. Zazwyczaj, przynajmniej na początku jest ono atrakcyjnie oprocentowane albo za jego otwarcie bank przewiduje jakiś bonus np. w postaci dodatkowej gotówki. Nie czekaj, tylko załóż konto i zacznij na nie wpłacać pieniądze. Najważniejsze, abyś robił to systematycznie i zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia. Gdy tylko wpłynie na twoje konto pensja, ustaloną kwotę np. 200 złotych przelewaj na konto oszczędnościowe.

Postaw w domu skarbonkę

Przypomnij sobie dzieciństwo i ustaw w domu świnkę skarbonkę. Oczywiście kształt i wygląd jest zupełnie nieistotny. Ważne, żeby po każdym powrocie z zakupów zasilać skarbonkę wszystkimi drobnymi z portfela. Tylko nie oszukuj i nie wsypuj jednogroszówek. Po prostu wygarniaj z portfela cały bilon.

Wybierz metodę pięciozłotówki

To już system. Nie tyle wygarniasz z portfela wszystko, ile stawiasz sam przed sobą wyzwanie, że każda pięciozłotówka, która do ciebie trafi, zasili twoje oszczędności. W ten sposób do skarbonki trafia każda moneta danego nominału. Możesz utrudnić wyzwanie i zdecydować się na banknot dziesięciozłotowy. Ich także jest sporo w obiegu.

Płać kartą

Nie posługujesz się na co dzień pieniędzmi, więc drobnych odłożysz niewiele. Nie szkodzi. Banki opracowały kilka sympatycznych programów oszczędnościowych. Pozwalają one na zaokrąglanie kwot wydanych kartą i przelewanie środków na konto oszczędnościowe. To bardzo proste. Płacisz za kawę 6, 99 zł, a ustawiasz zaokrąglenie do pełnych dziesięciu. W ten sposób z twojego rachunku faktycznie schodzi 10 złotych tyle, że kawiarnia dostaje swoją zapłatę, a na twoje konto oszczędnościowe wpływa 3, 01 zł. Nawet nie zauważasz, że oszczędzasz.

Stwórz budżet domowy i zachowuj się jak dorosły

Niestety, dziecinne sposoby są skuteczne tylko przy niewielkich kwotach. Jeśli chcesz myśleć o finansach osobistych w sposób poważny, musisz opracować budżet domowy, w którym zbilansujesz swoje dochody i wydatki. Zadbaj o stworzenie, na odrębnych dedykowanych kontach funduszu awaryjnego i poduszki bezpieczeństwa. To twoje obowiązkowe cele finansowe, zwłaszcza jeśli odpowiadasz za swoją rodzinę.

Szybki kredyt? Co musisz o nim wiedzieć?

Previous article

Warunki obniżenia pensji przez pracodawcę w dobie pandemii

Next article

You may also like