Usługi

Jak kupić samochód używany i nie dać się oszukać?

Nie każdego z nas stać na nowe auto, prosto z salonu. Zmuszeni jesteśmy do korzystania z rynku wtórnego, który jest w tym przypadku o tyle trudny, że operuje się na nim różnym typem sprzętu w stosunkowo wysokich cenach. Zdarza się, że najuczciwsi, potrafią sprzedać nam auto obarczone wadami, o których po prostu sami nie wiedzą. Zakup nie jest sprawą prostą i trzeba go dobrze przeprowadzić.

Rozmowa telefoniczna

Pierwsze informacje można uzyska już w trakcie rozmowy telefonicznej. Najistotniejsze czy sprzedawca to osoba fizyczna czy firma. Ma to znaczenie podatkowe. Musisz też ustalić, czy auto sprzedaje właściciel czy pośrednik, zatrudniony np. przez komis, czy może handlarz, który będzie właścicielem formalnie, ale niewiele o aucie wie i może powiedzieć. Ustal, jaka jest forma prawna zakupu: faktura, faktura VAT czy umowa kupna sprzedaży. Nie tylko każda niesie inne koszty, ale też z jej tytułu masz różne prawa do roszczeń. Upewnij się, czy na umowie będzie faktycznie ta kwota, za którą kupujesz auto. Zdarzają się propozycje nieco innej. Nie chcesz chyba już na początku mieć do czynienia z krętaczem?

Poproś o skan dowodu rejestracyjnego

W dowodzie rejestracyjnym zawarte są nie tylko istotne informacje o właścicielu, czy roku produkcji, ale też numer rejestracyjny i numer VIN. Pozwolą ci one na sprawdzenie, czy pojazd nie pochodzi z kradzieży oraz w jaki sposób i jak często był serwisowany. Bardzo istotny jest także rok produkcji. Często cena podawana przez właściciela wiązana jest z rokiem pierwszej rejestracji. To błąd, na cenę wpływa rok produkcji, a nie rejestracji. Termin badania technicznego, po pierwsze powie ci, jak szybko masz doliczyć ten wydatek do kosztów zakupu, a po drugi odpowie na pytanie, czy pojazd jest sprawny technicznie.

Karta pojazdu i książka serwisowa

Każdy pojazd zarejestrowany po 1999 roku musi ja posiadać. Nie tylko zawiera informacje o właścicielach, ale też dodatkowo zweryfikuje informacje zawarte w dowodzie rejestracyjnym. Bardzo istotne są zmiany parametrów pojazdu, czyli informacje o tunningu, przeróbkach itp. W książce serwisowej wpisuje się dane o ewentualnych naprawach, wykonywanych w autoryzowanych warsztatach.

Zawsze możesz do nich zadzwonić i sprawdzić prawdziwość podanych informacji. Pamiętaj też, że serwisy świadczą odpłatną usługę przeglądu auta. Być może opłaca się uiścić ten koszt, a przynajmniej sprawdzić reakcję właściciela na taką propozycję wysuniętą przez ciebie. Jeśli nie będzie mu to przeszkadzać, raczej niczego w sposób celowy nie ukrywa.

Skuteczne sposoby zarabiania w Internecie

Previous article

Jak uczynić swój dom bardziej ekologicznym?

Next article

You may also like