Kredyty i pożyczki

Kredyt na mieszkanie – co warto o nim wiedzieć zanim się na niego zdecydujemy?

Zakup mieszkania to zdecydowanie bardzo poważny wydatek. Dodajmy, wydatek często trudny czy wręcz niemożliwy do pokrycia wyłącznie z własnych środków. Z pomocą przychodzi jednak kredyt mieszkaniowy, który udzielany jest pod zastaw nieruchomości. Banki mają w zanadrzu dla swoich potencjalnych klientów różnego rodzaju oferty. Ale zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, warto wpierw dowiedzieć się, na co powinniśmy uważać i co tak naprawdę kryje się pod pojęciem „kredyt hipoteczny”.

Kredyt na lata, czyli długoterminowe zobowiązanie

Kredyt hipoteczny jest długoterminowym zobowiązaniem finansowym, często zaciąganym nawet na 30 lat. Wszystko jednak zależy od tego, jak wysoką ratę jesteśmy w stanie cyklicznie płacić, ile mamy lat i na jak długo chcemy zaciągnąć kredyt. W końcu pamiętajmy, że przez cały okres trwania spłaty będziemy zobowiązani do oddawania bankowi części naszych zarobków. Co więcej, wartość raty może okazać się zmienna w czasie. Przy zdecydowaniu się na kredyt w tzw. okresie prosperity nasza rata będzie niska. Natomiast z upływem czasu sytuacja na rynku finansowym może ulec zmianie i w konsekwencji potrafi skutkować koniecznością zapłaty wyższej raty.

Pamiętaj – bank sprawdza klientów

Zanim bank udzieli nam kredytu, w ramach dbałości o bezpieczeństwo takiej umowy będzie chciał dokładnie sprawdzić naszą sytuację finansową, a konkretnie – zdolność kredytową. Analitycy oczekują od klientów przede wszystkim stałego źródła dochodu. Co więcej, bank sprawdzi, jak liczne jest nasze gospodarstwo domowe, jak przedstawia się średnia wysokość naszych wydatków i czy posiadamy jeszcze inne zobowiązania finansowe. Przykładowo, jeżeli kiedykolwiek w przeszłości nie płaciliśmy rat w terminie albo mamy dodatkowe, niedomknięte, niespłacone jeszcze zadłużenia, szansa na otrzymanie kredytu zdecydowanie ulegnie zmniejszeniu. Bank musi upewnić się, że odzyska od nas pożyczone pieniądze – czyli że co miesiąc będziemy w posiadaniu takich środków, aby regularnie spłacać raty. Każdy bank ma nieco inne kryteria oceny zdolności kredytowej, tak samo jak zasady dotyczące posiadania tzw. wkładu własnego, który jest obowiązkowy przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. W przypadku niektórych banków musi on wynosić aż 30% wartości nieruchomości. Tymczasem część z nich pozwala zamienić gotówkę na inne, dodatkowe zabezpieczenie kredytu. Pamiętajmy jednak, że wymogi banków w tej kwestii również potrafią ulegać zmianie, zatem warto śledzić ich oferty na bieżąco.

Chcesz wiedzieć, co różni pożyczkę i kredyt? Przeczytasz o tym na stronie www.kreatywna.pl.

Porównanie ofert – sprawdź, która okaże się najlepsza!

Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, dobrze jest porównać oferty wielu banków. Jeżeli nie mamy wystarczająco dużo wiedzy w tym zakresie, zawsze możemy skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który wybierze dla nas najkorzystniejszą propozycję, a także poinformuje nas o wszelkich haczykach i ewentualnych zagrożeniach, jakie mogą na nas czekać teraz lub w przyszłości, z racji podpisania konkretnej umowy. Doradca kredytowy, co prawda, pobierze niemałe wynagrodzenie za świadczenie tych usług, niemniej korzystając z nich, możemy być pewni, że wybierzemy dobrze i świadomie. Jednak dla jeszcze lepszego rozeznania warto sięgnąć po dodatkowe informacje na ten temat.

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na lata, dlatego przed podjęciem takiego kroku powinniśmy dokładnie zbadać i porównać dostępne oferty. Dodatkowo pamiętajmy, że rynek nieruchomości także stale się zmienia, zatem i wymagania banków odnośnie swoich potencjalnych klientów mogą ulec przekształceniom. Jeżeli nie jesteśmy pewni wskazanych warunków lub jakichkolwiek innych zapisów w umowie kredytowej, dobrze jest zasięgnąć pomocy u profesjonalnego doradcy.

Dlaczego warto szkolić się muzycznie?

Previous article

Kto może zapewnić profesjonalne czyszczenie wykładzin?

Next article

You may also like