Na rynku finansowym można znaleźć wiele różnych ofert związanych z pożyczaniem pieniędzy. Najczęściej mamy do czynienia z kredytami w bankach, ale równie dużą popularnością cieszą się pożyczki w parabankach i coraz chętniej sięga się też po pożyczki społecznościowe. Czym się charakteryzują?
Kredyt w banku – czym się wyróżnia?
Najbardziej znaną formą zapożyczeń są te, brane w bankach. Oferty tam dostępne są bardzo zróżnicowane i mogą dotyczyć zarówno kredytów, jak i pożyczek, które można przeznaczyć na dowolny cel. To właśnie w banku uzyskamy potrzebne finansowanie na takie wydatki jak dom, mieszkanie, samochód czy rozwój firmy. Oczywiście ten typ instytucji ma też swoje wymagania, co oznacza, że zanim otrzyma się pieniądze, trzeba przejść, nierzadko dość dokładną weryfikację zdolności i wiarygodności kredytowej. Z tego też powodu, dla wielu osób uzyskanie finansowania bywa trudne lub wręcz niemożliwe.
Czym różni się pożyczka w parabanku od kredytu?
Parabanki, to instytucje finansowe, które działają na bardzo podobnych zasadach co banki, ale nimi nie są. To ma ogromne znaczenie, zwłaszcza jeżeli chodzi o bezpieczeństwo proponowanych rozwiązań finansowych. W jaki sposób działają pożyczki w parabankach warto poznać czytając poradniki (np. na finansierra.pl). Informacje o nich są szeroko dostępne. Podstawową różnicą jest przede wszystkim fakt, że ich funkcjonowanie opiera się o przepisy prawa cywilnego, a nie bankowego, jak w przypadku kredytów, a to ma duże znaczenie.
Dzięki temu ich możliwości są szersze, a wymagania stawiane klientom mniejsze. Nie mogą one jednak oferować kredytów, dodatkowo brak w nich pewnych zabezpieczeń. Parabanki to najczęściej piramidy finansowe, oznacza to, że klienci dostają pieniądze brane od innych klientów i przepływ finansowy zależny jest od wpłaconych i zarobionych kwot. Poza tym nie brakuje ryzykownych inwestycji. W razie upadku parabanku, klienci praktycznie nie mają szans na odzyskanie pieniędzy.
Pożyczki społecznościowe – jak działają?
Pożyczki społecznościowe, inaczej nazywane są także pożyczkami prywatnymi i polegają na tym, że umowy finansowe zawierane są pomiędzy osobami fizycznymi, z pominięciem instytucji finansowych. Aby je uzyskać, konieczne jest zarejestrowanie się na specjalnych platformach internetowych, gdzie możliwe jest zarówno znalezienie osoby, która pożyczy konkretną kwotę, jak i osoby, które pieniędzy potrzebują.
Zasady przyznania finansowania ustalane są indywidualnie pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Zaletą tego rozwiązania jest łatwa dostępność, brak formalności, elastyczność, niższe oprocentowanie oraz możliwość zarobku dla osób pożyczających. Nie można jednak zapomnieć o ryzyku, ponieważ wiąże się to z mniejszym bezpieczeństwem, a także nie uzyska się w ten sposób zbyt dużych kwot pieniędzy.
Jak pozyskać pieniądze – bank, parabank czy pożyczka społecznościowa?
Wybór formy pozyskania pieniędzy będzie zależał od wielu różnych czynników. Przede wszystkim od potrzeb, możliwości finansowych, a także indywidualnej sytuacji danej osoby. Z pewnością każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, trzeba jednak pamiętać o jednym – niezależnie od tego, jaką decyzję się podejmie, powinna być ona przemyślana, by pozyskane fundusze, nie obciążyły zbytnio naszego budżetu. Każdy kredyt i każdą pożyczkę trzeba oddać z odsetkami, należy więc mierzyć siły na zamiary, aby było nas na to stać.