Dom i mieszkanie

Agregaty tynkarskie ze względu na odległość podawania

Ręczne nakładanie tynków na ściany jest zajęciem dość pracochłonnym. O ile w przypadku niewielkich powierzchni ten sposób działania może mieć sens, to już dla powierzchni większych, jest to kompletnie nieopłacalne. W dzisiejszych czasach liczy się opłacalność danej pracy. Jeżeli skrócimy jej czas, to będzie można zrobić więcej i w ten sposób więcej zarobimy. Dlatego dzisiaj stosuje się agregaty tynkarskie. Dzięki nim mieszanie oraz nakładanie tynków jest o wiele szybsze i prostsze.

Czym jest agregat tynkarski?

Agregatem tynkarskim nazwiemy urządzenie, które jest przeznaczone do mechanicznego nakładania tynku. Masa zostaje rozdrobniona, a potem dzięki wężowi jest nakładana na powierzchnię. Agregat jest dość skomplikowanym urządzeniem, które składa się z:
• sita
• pompy
• mieszarki
• sprężarki
• węża natryskowego

Jak dobrze wybrać agregat tynkarski?

Pamiętajmy, że agregat tynkarski może mieć różne zastosowanie. Ważne jest aby wybrać takie urządzenie, które nada się do rodzaju prac, które wykonujemy. Istnieje sporo mieszanek, które można rozdrabniać oraz nakładać dzięki agregatom tynkarskim. Przed zakupem koniecznie trzeba zapoznać się ze specyfikacją techniczną urządzenia, żeby sprawdzić między innymi jakie jest maksymalne uziarnienie mieszanki.

Wyróżnić możemy następujące typy agregatów:

1. do mieszanek przygotowawczych
2. do mieszanek sklepowych
3. do powłok wykończeniowych
4. do tynków strukturalnych
5. do klejów
6. do szpachli mineralnych
7. do wylewek samopoziomujących
8. do zapraw wapienno-cementowych, gipsowych

Agregaty tynkarskie ze względu na typ sterowania

Wyróżniamy dwa typy agregatów w tym kryterium. Urządzenie może być sterowane ręcznie lub automatycznie. Oczywiście agregaty automatyczne będą wygodniejsze, gdyż udział człowieka przy pracy urządzenia nie jest duży. Warto jednak mieć świadomość, że automatyczne agregaty są zdecydowanie droższe od ręcznych.

Agregaty tynkarskie ze względu na odległość podawania
Zazwyczaj agregaty mogą wyrzucać zaprawę na około 20 metrów. Istnieją urządzenia, w których siłę wyrzutu mieszanki można regulować dzięki sprężarce.

Wielkości zbiorników w agregatach

Rozmiar zbiornika determinuje możliwość wykorzystania agregatu. W przypadku zbiornika małego, nie nałożymy tak dużo tynku, jak przy zbiornikach większych. Pojemność zbiorników w urządzeniach może być różna – od około 50 kilogramów do około 130 kilogramów.

Wydajność agregatu

Ten parametry mówi o tym, ile litrów mieszanki na minutę jest w stanie dany agregat wyrzucić. Wyróżnić możemy agregaty o wydajnościach: 25-60 l/min, 6-60 l/min, 12-40 l/min. Przedziały są podawane dlatego, ponieważ wydajność zależy mocno od rodzaju mieszanki.

Jeżeli potrzebujemy agregatu, należy wybrać taki, który będzie optymalny do naszych potrzeb. Warto również kupować sprzęt od znanych producentów.

Najbrudniejsze miejsca w twoim domu

Next article

You may also like