Inwestycje

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Zarówno w przypadku tego pytania, jak również przewodniego tematu artykułu: czy inwestowanie w kryptowaluty jest ryzykowne, odpowiedź jest twierdząca. Nie ulega wątpliwości, że kryptowaluty są niestabilne i uzależnione wyłącznie od nastawienia użytkowników. Wystarczy spojrzeć na Bitcoina. Do dziś w sieci blockchain istnieją adresy, na których zgromadzono nawet kilkadziesiąt tysięcy tokenów o wartości kilkuset milionów dolarów. To od wielu lat uśpione adresy i nie wiadomo, co dzieje się z ich właścicielami. Może stracili dostęp do portfela? Może już nie żyją? A może wciąż czekają na dobry moment? Eksperci szacują, że nagłe przebudzenie takich „wielorybów” i wyprzedaż środków z tych kilku adresów mogłaby doprowadzić do spektakularnego załamania rynku.

Nie ulega także wątpliwości, że na świecie żyją osoby, które dziś odcinają już tylko kupony od bogactwa zbudowanego na kryptowalutach. Zarabianie na inwestowaniu jest jak najbardziej możliwe, ale na pewno nie należy do zadań łatwych. Warto poszerzać swoją wiedzę i traktować kryptowaluty nieco na zasadzie hazardu. A podstawowe założenie hazardu głosi: Stawiaj tylko tyle, ile jesteś gotowy stracić. O tym zapomnieli ludzie, którzy w 2017 roku kupowali Bitcoiny za oszczędności swojego życia, nie znając nawet podstawowych informacji na temat kryptowalut. Czy to rozsądne? Odpowiedzcie sobie sami. Warto inwestować w kryptowaluty, pod warunkiem, że wciąż rozwijamy swoje umiejętności, pogłębiamy wiedzę i zakładamy, że w perspektywie długoterminowej ich wartość wzrośnie.

Bitcoin określa sytuację na rynku kryptowalut

BTC wciąż wyznacza trendy oraz dominuje na rynku kryptowalut. To bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ wszystkie pozostałe waluty wirtualne są uzależnione od tej jednej. Gdy Bitcoin zwyżkuje, rośnie wartość innych tokenów. Gdy notujemy spadek, niemal cała giełda świeci się na czerwono.

W tradycyjnym modelu inwestowania wyróżniamy dywersyfikacje portfela, czyli lokowanie środków w kilku instrumentach finansowych z różnych rynków. Można kupić akcje banków lub firm z branży telekomunikacyjnej, czy wydobywających surowce. Ma to uchronić inwestora przed nadmiernymi stratami. W przypadku kryptowalut ten schemat sprawdza się zdecydowanie gorzej. Bitcoin wyznacza sytuacje na rynku i bezpośrednio wpływa na wartość wszystkich, pozostałych kryptowalut.

Równocześnie bitcoin jest jedną z bezpieczniejszych inwestycji kryptowalutowych. Duża społeczność, rozpoznawalna marka, szereg zaangażowanych w rozwój ludzi i firm, powodują że z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy założyć jego dalsze istnienie. W przypadku małych, startujących dopiero kryptowalut nie jest to takie oczywiste. Jeśli projekt nie będzie rozwijany wszyscy, którzy kupili coiny utracą środki bezpowrotnie. Bitcoin jest narażony na wahania kursowe, ale o jego upadku raczej nie ma mowy.

Jak odpowiedzialnie zaciągać zobowiązania?

Previous article

Dlaczego warto szkolić się muzycznie?

Next article

You may also like