Inwestycje

Jak zatroszczyć się o finansową przyszłość swoich wnuków?

Relacje między dziadkami, a wnukami są w Polsce wyjątkowo silne, a dziadkowie często biorą na siebie brzemię opieki nad wnukami, wyręczając i pomagając rodzicom. Często też, patrząc na trudności swoich dzieci, które często trudzą się ze spłacaniem kredytów hipotecznych i borykają z codziennymi wydatkami, martwią o przyszłość finansową wnuków. Tymczasem oszczędzanie z myślą o przyszłych pokoleniach nie wymaga dużego wysiłku, jeśli tylko mamy dobry i skuteczny plan.

Finansowanie kieszonkowego

Dziadkowie bardzo często dokładają się do kieszonkowego wnuków. Bywa, że nie są to kwoty małe, tylko wręczane sporadycznie, w określonych okolicznościach. Takich jednak bywa kilka, a nawet kilkanaście w roku: urodziny, święta, ważne rocznice. Warto, aby była to pomoc bardziej usystematyzowana. Dobrym sposobem jest utworzenie konta oszczędnościowego, na które będziemy regularnie wpłacać nawet mniejsze kwoty. Takie konto jest zwykle przynajmniej minimalnie oprocentowane, a jeśli będzie dedykowane wnukom, pieniądze mogą na nie wpłacać także inni członkowie rodziny. Jeśli dziadkowie chcą mieć pewność, że pieniądze z tego konta trafią bezpośrednio do wnuczka, mogą złożyć odpowiednią dyspozycję, na okoliczność swojej śmierci.

Konto oszczędnościowe

Zdecydowanie praktyczniejsza opcja wręczania drobnych z okazji różnych okoliczności od dawania gotówki. Od 13 roku życia dziecka można utworzyć odrębne konto oszczędnościowe, na które dziadkowie będą wpłacać pieniądze. To bardzo dobra lekcja zarządzania pieniędzmi, która może być początkiem rozmów o pieniądzach, celach oszczędnościowych i marzeniach. Dziecko uczy się w ten sposób samodzielności i podejmowania własnych decyzji finansowych.

Lokata terminowa

Kiedy dziadkom uda się uzbierać większą kwotę, mogą wpłacić pieniądze na lokatę terminową. To prosty instrument finansowy, dzięki któremu nie tylko uda się odłożyć środki, ale tez z góry obliczyć spodziewany zysk. Kapitał będzie chroniony przed zbyt pochopnym wydatkowaniem i oprocentowany.

Fundusze inwestycyjne

Lokaty nie są zbyt atrakcyjnie oprocentowane, dlatego ci dziadkowie, którzy nie boja się ryzyka mogą zdecydować się na fundusze inwestycyjne. Produkty inwestycyjne bardzo dobrze sprawdzają się pod warunkiem zachowania dłuższej perspektywy, a taka przecież powinna być przyszłość wnuków. Niewątpliwą zaletą jest także ogromny wybór możliwości, dostosowany do poziomu akceptowalnego ryzyka.

Nowy czy używany

Previous article

Finanse, stabilność i konta oszczędnościowe – jak zaoszczędzić?

Next article

You may also like