Kredyty i pożyczki

Jakie są rodzaje kredytów?

Każdemu z nas zdarzają się w życiu sytuacje, gdy musimy pożyczyć pieniędzy. Jeśli to drobne kwoty, zwracamy się do przyjaciół czy rodziny. W przypadku większych zdecydowanie lepszą opcją jest skorzystanie z propozycji banku. Tyle tylko, że wchodzimy do banku i nie do końca wiemy, jaki kredyt możemy dostać i na co go przeznaczyć.

Co to jest kredyt?

Kredyt to forma zobowiązanie finansowego, które polega na pożyczeniu określonej kwoty pieniędzy na ustalony pomiędzy stronami (pożyczkobiorcom i bankiem) czas. Konsument zobowiązuje się spłacić pożyczoną sumę wraz z ustalonymi odsetkami i prowizjami. Podstawą transakcji jest umowa kredytu, w której określa się kwoty i terminy. Należy dokładnie odróżniać kredyt bankowy od pożyczki czy chwilówki, która może być udzielona przez instytucje finansową niebędącą bankiem. Nie podlega ona tak restrykcyjnym przepisom i nie jest regulowana i nadzorowana przez organy państwowe.

Rodzaje kredytów. Konsumencki

To bodaj najbardziej popularna forma pożyczki, której niewątpliwym atutem jest fakt, że można ją przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. Nikogo nie interesuje, czy chcemy kupić za te pieniądze telewizor, zrobić remont czy wyjechać na wakacje. Jego parametry są bardzo elastyczne, mogą to być różne kwoty i oprocentowanie, które zależne jest od banku. Termin spłaty zwykle wynosi od kilku miesięcy do kilku lat, a zabezpieczeniem kredytu jest zwykle nasza deklaracja zarobków.

Podobnym wariantem jest karta kredytowa. W tym przypadku dostajemy określony limit finansowy i z pieniędzy możemy skorzystać w dowolnie wybranym przez nas momencie. Wykorzystane środki także trzeba zwrócić w określonym terminie, w sposób jednorazowy lub w ratach mieszczących się w harmonogramie spłat. Innym wariantem kredytu konsumenckiego jest kredyt samochodowy. Dostajemy go na zakup konkretnego pojazdu, nowego lub używanego. Do czasu spłaty kredytu współwłaścicielem kupionego w ten sposób auta jest bank kredytujący jego zakup.

Kredyt hipoteczny

To bardzo specyficzna forma pożyczki, która może być udzielona na zakup nieruchomości. Cel musi być jasno sprecyzowany i konkretnie określony, podlega wycenie przez rzeczoznawców i zabezpieczenia wpisów w księdze wieczystej. Skorzystanie z niego wymaga spełnienia wielu formalności i jest dość długim procesem. Wiąże się to z faktem, że kredyty tego typu udzielane są zwykle na duże kwoty, a pożyczka jest zobowiązaniem wieloletnim.

Kredyt gotówkowy – jak wybrać najkorzystniej?

Previous article

Gdzie szukać oszczędności w budżecie domowym?

Next article

You may also like