Dom i mieszkanie

Taras drewniany – użycie do budowy drewna krajowego; jego właściwości

Mówiąc o plusach tego drewna można śmiało powiedzieć, że posiada swojski, naturalny wygląd oraz dostępne jest w przystępnej cenie. Znów wyraźny rysunek słojów i obecność słojów sprawiają, że taras wykonany z drewna krajowego jest niepowtarzalny i z charakterem. Idealnie wpisuje się w otaczający dom krajobraz. Natomiast z drugiej strony musimy pamiętać o tym, że niestety drewno większości rodzimych gatunków jest miękkie, łatwo chłonie wilgoć i pęcznieje. Ponadto szarzeje i łuszczy się pod wpływem promieni UV. Jest także dobrą pożywką dla mikroorganizmów powodujących jego butwienie. Musimy je regularnie konserwować, bowiem w przeciwnym razie wykonany z niego taras nie będzie trwały. Oto jego właściwości na przykładzie gatunków:

Modrzew europejski

Należy wiedzieć, że w tym przypadku drewno jest beżowe, wpadające w czerwień z wyraźnymi słojami oraz ciemnymi, nieregularnie rozrzuconymi sękami. Jest bardziej odporny na działanie grzybów i owadów oraz stabilny (nie paczy się) w porównaniu do innych rodzimych gatunków iglastych. Jednak pamiętajmy o tym, że warto go tez regularnie impregnować. Trwałość – do 15 lat.

Sosna pospolita

Należy wiedzieć, że może mieć barwę żółtą, kremową, rudą lub jasnobrązową z wyraźnym rysunkiem słojów oraz sękami. Gatunek ten jest miękki i łatwy w obróbce oraz zawiera dużo żywicy. Warto dodać, że drewno to możemy zabarwić, zamieniając na „egzotyczny” gatunek. Trwałość: 10 lat.

Robinia akacjowa

Należy wiedzieć, że jej drewno jest jasne z wyraźnymi skrętami włókien i przebarwieniami. Jest ono bardzo twarde i trwałe, odporne na wpływ czynników atmosferycznych i erozję biologiczną. Ponadto pamiętajmy o tym, że nie musi być konserwowane. Trwałość: 25 -30 lat.

Świerk pospolity

Należy wiedzieć, że posiada jasnożółtą lub kremową barwę oraz ciemniejsze sęki i słoje. W tym drewnie wyraźnie widać duże pęcherze żywiczne. Jest miękki i łatwy w obróbce. Możemy to drewno poddać barwieniu. Trwałość: 10 lat.

Dąb

Gatunek ten jest szarożółtym drewnem, które z czasem ciemnieje. Jest ono twarde, stabilne i odporne na działalność szkodliwych owadów oraz grzybów. Nie musi być impregnowany, chociaż warto to zrobić, ponieważ szarzeje pod wpływem warunków atmosferycznych. Trwałość: 25 – 30 lat.

Najbrudniejsze miejsca w twoim domu

Previous article

Zagrożenia i domowy budżet Polaków

Next article

You may also like