Kredyty i pożyczki

Umowa pożyczki,czyli jak się zabezpieczyć, aby być pewnym zwrotu

Stare powiedzenie mówi, aby pieniędzy nie pożyczać. Łatwo w ten sposób stracić znajomych i przyjaciół i to niezależnie od tego, którą stroną umowy jesteśmy. Z jednej strony bardzo trudno upominać się o zwrot pożyczki, z drugiej ciężko ją oddać. Czasem zdarzają się jednak sytuacje, w których po prostu nie możemy odmówić i pożyczamy pieniędzy naszym znajomym. Odzyskiwanie należności może przynieść nam wiele zmartwień jeśli odpowiednio się nie zabezpieczymy. Jak to zrobić, aby nie stracić przyjaciół, ale też pieniędzy?

Rozmowa

Przede wszystkim ustal, na jaki cel potrzebne są środki i czy to pierwsza, czy kolejna pożyczka. Postaraj się, aby rozmowa przebiegała w szczerej i serdecznej atmosferze, ale jednak kontroluj jej przebieg. Nie pożyczaj pieniędzy pod wpływem współczucia czy impulsu, chyba że rozmawiamy o kwocie, której strata cię nie zaboli i na którą spokojnie możesz pozwolić. W przypadku większych pieniędzy, niezbędny jest konkret: czas trwania, termin zwrotu, określenie kwoty. Istotne są także warunki.

Pożyczając pieniądze przyjaciołom, raczej nie będziesz zabiegać o oprocentowanie, ale jeśli pożyczasz pieniądze, które sama zdeponowałaś na lokacie, powiedz o tym, jakie odsetki utracisz. Zwykle to niewielka kwota, ale warto poczekać na propozycje jej zwrotu. To także świadczy o uczciwym podejściu pożyczkobiorcy.

Przewłaszczenie przez zabezpieczenie

To najpopularniejszy sposób zabezpieczenia pożyczki. Polega to na przeniesieniu prawa własności rzeczy należącej do dłużnika na wierzyciela. To bardzo proste. Zabezpieczeniem pożyczki może być na przykład samochód. Nie ma najmniejszego problemu, aby dłużnik stale go używał, tyle tylko, że dopiero, gdy pożyczka zostanie zwrócona w terminie, prawo własności do pojazdu zostanie z powrotem przeniesione na dłużnika. To wygodna forma, nawet pomiędzy przyjaciółmi, dzięki której jedna ze stron nie traci prawa do użytkowania, a druga jest całkowicie spokojna o zabezpieczenie swoich pieniędzy.

Weksel

To specyficzny papier wartościowy, który zawiera bezwarunkowe przyrzeczenie dokonania zapłaty, wskazanej w nim sumy w ściśle określonym czasie. Weksel jest dość szczegółowo regulowany przez prawo i w tym przypadku zapewne nie obejdzie się bez pomocy prawnej, aby obie strony mogły dobrze zrozumieć zawiłości dokumentu.

Umowa pożyczki

W każdym przypadku, gdy pożyczamy pieniądze, warto jest zawrzeć umowę pożyczki na piśmie. Przede wszystkim musi ona zawierać jasne warunki, dotyczące kwoty i terminu. Doświadczony prawnik zawrze w niej dodatkowe warunki, które pozwalają na zabezpieczenie pożyczonych środków. Nawet jeśli umowę podpiszemy bez jego pomocy, a będzie skonstruowana w prawidłowy sposób, będzie wystarczającym zabezpieczeniem formalnym.

Jak uczyć dziecko zarządzania pieniędzmi?

Previous article

Kredyt gotówkowy – jak wybrać najkorzystniej?

Next article

You may also like